Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

24 | 02 | 2020

Andrzejki

Andrzejki, znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki, to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego, dlatego też Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież.

W naszej szkole również nie zabrakło zabawy oraz wróżb. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych zorganizowali dyskotekę i wprowadzili w świat czarów i wróżb andrzejkowych.  Dla uczniów klas pierwszych była to dobra okazja, by poznać się lepiej. Dyskoteka andrzejkowa odbyła się 25 listopada.

.

foto: Wioletta Perkowska i Adriana Gall


E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1557220
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
904
3260
4164
1539636
1557220